Havacılık ve Teknolojinin Buluşma Noktası
26303
page-template-default,page,page-id-26303,page-child,parent-pageid-25887,vcwb,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline-bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

MANİA YÖNETİMİNDE AKTÖR KOORDİNASYONU

24 Aralık 2021 – Çağla KALKAN

actor-coordination-in-obstacle-management

Mania yönetimi havacılıkta temel operasyonlardan biridir. Havacılık emniyeti ve uçuş operasyonlarında önemli bir rol alsa da günümüzde çözülemeyen bir koordinasyon problemi hemen hemen her ülkede karşımıza çıkmaktadır.

Koordinasyon problemi ikiye bölünebilir. En başta verilerin toplanması problemi yer alıyor. Günümüzde verileri kimin toplaması gerektiğine dair sorumluluk hala net bir şekilde dağıtılmamış birçok ülke bulunmaktadır. Kimi ülkelerde verilerin toplanmasından Sivil Havacılık Kurumları sorumluyken, kimi ülkelerde başka devlet kurumları sorumludur. Kimi ülkelerde iki kurum da işin içindeyken, kimi ülkelerde buna dair henüz net bir görev tanımı bulunmuyor. Bu durum emniyet ile ilgili birçok konuda çözümsüzlüğe sebep olmaktadır. Bu sorun bazen turizm ve milli savunma gibi başka sebeplerle gündeme gelip ek bütçelerle çözülmeye çalışılıyor. Ancak, bu konu birçok ülkede hala tam olarak oturmuş bir yapıya sahip değil.

Mania Yönetiminde Koordinasyonun bir diğer sorunu ise bilgilerin güncellenmesi problemidir. Yeni engellerin verilerinin düzenli işlenmesi, artık var olmayan engellerin ve NOTAMların takibi güncellemenin ana maddeleridir. Malesef burada çok fazla aktör işin içine giriyor ve bu durum birçok ülkede kurumlar arası güç rekabetine kadar gidebiliyor. Bunu yasa ve regülasyonlarla sistematik bir şekilde dijital araçların yardımı olmadan idare etmek çok fazla iş gücü ihtiyacına yol açıyor. Dijital araçların geliştirilmesi ise devlet kurumlarının bürokratik yapısı düşünüldüğünde çok hızlı gerçekleşen bir durum değil. Bu yüzden, günümüzde koordinasyon sorunu hemen hemen her ülkede yaşanıyor ve Mania Yönetimi hala eski usullerle devam ediyor. Dünyadaki dijitalleşme oranı düşünüldüğünde havacılıkla ilgili kurumların bu konudaki tutumu yeni dünya için çok iç açıcı değil.

Son dönemde bazı gelişmiş ülkeler Mania Yönetiminde Koordinasyon Sorununu çözmek için dijital araçlara yatırım yapma kararı aldı. Örneğin İngiltere 5 yıl için bu koordinasyon sorununun ülkeye 3.8 milyon Sterlin işgücü masrafı yarattığını öngörüp dijitaleşme için düğmeye bastı. Ancak bunun için kurumların iyi işlemesi ve donanımlı çalışanlara sahip olmak gerekiyor. Birçok ülkenin bu aşamaya gelmesi için fazlaca zamana ihtiyaç var.

Uluslararası organizasyonlar koordinasyon konusunda farkındalık yaratmaya çalışsa da yaptırım gücü yerel yönetimlerin insiyatifine bırakılmış durumda. Böyle bir senaryoda da kurumlarda çalışanların bilgisi optimum düzeyde olmayınca bu konu gözardı edilebiliyor. Bu kurumlar farkındalığı artırmak için çabalasa da henüz istenen düzeyde bir farkındalık olduğundan bahsedilmesi zor.

Mania yönetimi emniyetin en önemli parçalarından biri. Emniyet kemeri gibi düşünülebilir. Kaza olmadan kıymeti anlaşılmıyor. Bu konuda yerel kurumların daha çok farkındalığa kavuşup dijital çözümler konusunda özel sektörde talep yaratması gerekiyor. Bu kadar karmaşık problemlerin çözümünü akışına bırakmak işgücü ve zaman kaybının yanında veri kalitesizliğinden kaynaklı kazalardan dolayı ciddi bir emniyet zaafiyeti yaratabilir.