Havacılık ve Teknolojinin Buluşma Noktası
Electronic Terrain And Obstacle Data (eTOD) verilerini ölçtürmek, haritasını ve digital verisini edinmek isterseniz Haritaevi doğru çözüm ortağınızdır.
23790
page-template-default,page,page-id-23790,page-child,parent-pageid-22491,vcwb,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline-bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

eTOD | Elektronik Arazi ve Mania Verileri

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) Annex15’teki şartına göre, ICAO’ya katılan tüm devletler arazi ve engel verilerinin elektronik formatta bulunmasını sağlamak zorundadır.

Engel özellikleri; noktalar, çizgiler veya çokgenler olarak gösterilebilir ve arazi verileri raster veri kümesi olarak değerlendirilebilir. Uçuş ve yer temelli uygulamalar için güvenilir engel ve arazi verileri uluslararası sivil havacılık için olmazsa olmaz önemde bir veri setidir.

Haritaevi’ne göre; ideal bir eTOD veri setinde; ele alınan çalışma alanı için ICAO Doc 9881’de tanımlanmış verilerin ve gereksinimlerin tamamı karşılanmalıdır. Bu anlamda, ideal eTOD setinde, üretimin kaynağı olan digital CAD verilerinin ham verileri, bu verilerden üretilen basılı chart, harita vb. planlar ile sonuçta kullanılabilecek GIS verileri bir bütün halinde yer almalıdır.

Haritaevi, 2014 yılından itibaren gerçekleştirdiği havacılık çalışmalarında, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ortamında işlenebilir eTOD verileri oluşturmaktadır. Çalışmalarımızın sonuç ürünlerini, havalimanlarına ve sivil havacılık otoritelerine ICAO ve Eurocontrol tarafından istenen eTOD standartlarında teslim etmekten gurur duyuyoruz.

Haritaevi’nin tecrübeli ekibi tarafından verilen eTOD eğitimi hakkında bilgi almak isterseniz lütfen buraya tıklayınız.

PROJELERİMİZ