Havacılık ve Teknolojinin Buluşma Noktası
Havalimanı tipine göre düzenlenen hava sahalarının kısıtlayacı yüzeylerini ihlal eden cisimlere mania denir. Mania analizlerinde uzman Haritaevi!
23800
page-template-default,page,page-id-23800,page-child,parent-pageid-21814,vcwb,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline-bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Mania Mühendislik Analizleri

MANİA NEDİR?

Havalimanları yalnızca karada işgal ettikleri alanla değil, işgal ettikleri hava sahasıyla da değerlendirilmelidir.

Her havalimanı, pistler ve terminal alanları dışında bir de hava sahası işgal eder. Uçuş trafiğine ve havalimanı tipine göre düzenlenen bu hava sahaları, kısıtlayacı kimi yüzeyler oluşturur. Bu yüzeyleri ihlal eden cisimlere ( bina, kule vb. ) ise mania denir.

MANİA KRİTERLERİ NELERDİR?

Mania kriterleri, her havalimanı için farklılık göstermekle birlikte temel dayanağı uluslararası ve ulusal havacılık mevzuatlarıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ICAO(Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi) tarafından tanımlanan kriterlere uygun olarak Mania kriterlerini belirlemektedir. Belirlenen bu kriterler, hem havalimanı özelinde, hem de manianın havalimanı etrafında yer aldığı konuma göre değişmektedir. Ancak temelde ilk aşamada değerlendirme kriteri “Mania Planları”‘dır.

ICAO STANDARTLARINDA MANİA PLANLARI

Bir havalimanı çevresindeki hava sahası manialardan arındırılmış olmalıdır. Farklı ve son derece detaylı mania kriterleri mevcut olmakla birlikte; Havalimanı çevresindeki maniaları kısıtlayan ve hava sahasını koruyan ilk kriter ICAO Annex 14 standartlarına göre hazırlanan Mania Planları’dır. Bunun yanında, uçuş emniyetini ilgilendiren ICAO Doc. 9859, uçuş prosedürlerinin  düzenleyen ICAO Doc.8168 PANS-OPS ve havalimanında kullanılan  seyrüsefer yardımcı elektronik cihazları ilgilendiren Euro Doc. 15 gibi pek çok mevzuat bulunmaktadır.
Mania Planları ise havalimanı etrafındaki yükseklik kısıtlarını tanımlayan yüzeylerden oluşur. Geçerli oldukları alandaki tüm yapılaşmaları ilgilendirmektedirler.

E-MANİA

Günümüzde Havacılık, elektronik ortamda seyrüseferin planlandığı ve icra edildiği bir sektördür. Ayrıca özellikle sivil havacılık bakımından hizmet sağlayıcılar ile hizmet alan son kullanıcıların tümünün internet sayfaları ve mobil uygulamalar ile 7×24 birbirine bağlı kaldıkları ve bilgiyi paylaştıkları ortadadır.

ICAO standartlarında çizilen Mania Planları’nın, bir havalimanı çevresinde imar planları düzenleyen veya yapılaşma gerçekleştiren Belediyeler, Proje Geliştiriciler, Arazi Sahipleri ve vatandaşlar açısından mutlak bir değerlendirme kriteri olduğu açıktır. Havalimanı çevresinde, nerede kaç metre/feet yükseklikte bir bina yapılabileceği sorusu, havacılık ve gayrimenkul sektörü için kritik bir arakesit konusudur. Aynı şekilde, havalimanı çevresindeki yapılaşmaların yüzey kaplamaları, cephe dokuları ve konumları da hava taşıtlarının elektronik ve haberleşme sistemleri için son derece önemli bir analiz konusudur.

Haritaevi, mania analizlerini “Havacılar emniyetle uçsun, kentler güvenle büyüsün” sloganıyla gerçekleştirmektedir. Emniyet odaklı bir yaklaşımla mühendislik analizi yapıyoruz. Üstelik bu analizlerimizi, oluşturduğumuz web sayfaları, portallar aracılığıyla son kullanıcılar için, hiçbir teknik bilgi gerektirmeyen biçimde kullanılabilir kılıyoruz. Profesyoneller veya Sivil Havacılık Otoriteleri ile Belediyeler gibi kurumlar açısından mania analiz sonuçlarının web servisler, apiler vb. şeklinde kullanılabilecek yazılımlar ve entegrasyonlar geliştiriyoruz. Bu sayede yönetişim (governence) anlamında vatandaşa şeffaf ve anında hizmet sağlanmasına katkı sunuyoruz.

PROJELERİMİZ