Havacılık ve Teknolojinin Buluşma Noktası
Havalimanı kara tarafında terminal içine dair CAST yazılımıyla kaliteli simülasyon çözümlerini Haritaevi gerçekleştirir.
22574
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-22574,page-child,parent-pageid-21814,vcwb,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline-bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

HAVALİMANI SİMÜLASYON YAZILIMI

HAVALİMANI SIMÜLASYON YAZILIMI UYGULAMALARI

Otogarlar, istasyonlar ve havalimanları zaman zaman kendi kapasitelerinin üzerinde çalışmak durumunda kalırlar. Tasarım sürecinde alınan kararlar, yapılan planlar ve öngörüler zaman geçtikçe yapının kullanılmaya başlaması ile birlikte gereksinimleri yeterince karşılayamamaktadır.

Havalimanları, büyük yatırım gerektiren mekânlardır. Havalimanları aktif olarak çalışıyor iken planlama ve tasarım konularında operasyonel kısıtlamalar söz konusu olabilir. Simülasyon teknolojileri, yatırımlarınızı riskten korumanız, kısıtlamaları aşarak analiz ve planlama yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Yapılması planlanan ya da kullanımda olan havalimanlarında, yığılmaları önlemek, zamandan tasarruf etmek, verimliliği ve geliri arttırmak, kullanıcılara yeterli kapasite olanaklarını sağlamak havalimanı trafik tahminlerinin ve simülasyonların temel amacıdır.

Simülasyon, temelinde istatistiksel dağılımların olduğu, birimler / değişkenler arası ilişkileri ve farklı senaryoları analiz eden, modelleyen yöntemler bütünüdür. Havalimanı simülasyonu ise, bir havalimanına ait olan gerçekliği temsil etmek için bilgisayar ortamında soyut bir model oluşturma sürecidir.

Günümüzde, havalimanlarında verimlilik ihtiyacı hiç olmadığı kadar yükselmektedir ayrıca güvenlik ve işçilik maliyetleri de her yıl artmaya devam etmektedir. Başarılı havalimanı yetkilileri, personel, ekipman ve yeni teknolojiler ile ilgili maliyetlerin dikkate alınmasını ve optimize edilmesini sağlamalıdır. Özünde, havalimanı simülasyonu, yolcu terminali hedeflerini mümkün olan en düşük maliyetle ve en düşük ulaşılabilir güvenlik riskiyle karşılamak amacıyla mevcut terminal yerleşiminizi ve güvenlik alanlarınızı test etmek için ucuz ve risksiz bir yollar sunar.

CAST NEDİR?

Ölçeklendirilebilir ve modüler havacılık yazılımı çözümü olan CAST,  yaya, araç ve uçak trafiğinin yanı sıra kara tarafı, terminal ve hava sahası modellerinin simülasyon, tahsis ve optimizasyon sistemlerini içermektedir. CAST kullanımı, yatırımlar ve operasyonlar için maliyeti düşürür, karar alma ve planlama süreçlerini hızlandırır, sorunsuz, güvenli ve dakik operasyonları destekler.

Airport Research Center (ARC) GmbH, planlama ve karar destek hizmetlerini içeren bağımsız, küresel bir profesyonel havalimanı ve havacılık danışmanlığı sağlayıcısıdır. ARC tarafından üretilip geliştirilen CAST, müşteri gereksinimlerini ve bir havalimanındaki bireysel durumu göz önüne alarak, terminal kaynaklarını ve süreçlerini kontrol etmeyi ve optimize etmeyi sağlayan özelleştirilmiş yazılım ve hizmetlerdir.

NEDEN CAST HAVALİMANI SİMÜLASYON PROGRAMI?

 

CAST kullanımı, yatırımlar ve operasyonlar için maliyeti düşürür, karar alma ve planlama süreçlerini hızlandırır, sorunsuz, güvenli ve dakik operasyonları destekler. CAST çözümleri, operasyonel ve gerçek zamanlı optimizasyonun yanı sıra stratejik ve taktiksel planlamayı da kapsar.

Diğer avantajları ise;

 • Optimal ve dengeli terminal altyapısının planlanmasını,
 • Darboğazları belirleme ve azaltma önlemlerini test etmeyi,
 • Hizmet Seviyesi Analizi ve en yüksek yolcu rahatlığının sağlanmasını,
 • En etkin ve uygun maliyetli operasyonel konseptin tanımlanmasını,
 • Havalimanı operasyonlarında ve yönetiminde taktik ve stratejik karar vermenin desteklenmesini,
 • Kapasite analizi ve kapasite optimizasyonunu,
 • Alternatif yönlendirme ve operasyonel prosedürlerin karşılaştırılmasını,
 • Kodsuz bir ortamda özelleştirilebilir nesneleri kullanarak sisteminizi hızlı ve doğru bir şekilde modellemenizi,
 • Fikirlerinizi basit, 3 boyutlu bir ortamda ödün vermeden test etmenizi sağlar.

 

CAST TARAFINDAN DESTEKLENEN ÜRÜNLER

 

CAST çözümleri, operasyonel ve gerçek zamanlı optimizasyonun yanı sıra stratejik ve taktiksel planlamayı da kapsayan gerçek zamanlı tahmin tabanlı havalimanı yönetimi için modüller sunmaktadır.

 

 • CAST Terminal Simülasyonu,
 • CAST Uçak Simülasyonu,
 • CAST Yer Hizmetleri Araçları,
 • CAST Kara Tarafı Araçları,
 • CAST Ekspres Simülasyon,
 • CAST Park Yeri & Kapı Tahsisi.

HARİTAEVİ NE YAPTI?

 

Haritaevi, Türkiye havalimanlarının büyük çoğunluğunun inşaatını ve işletmesini gerçekleştiren Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün terminal kapasitesi simülasyon programı tedarikçisidir. Ekibimiz, Trabzon Havalimanı için yaptığı uygulama ile havalimanı simülasyon programı CAST’ı deneyimlemiştir. Çalışma kapsamında kullanılacak iç hat ve dış hat terminallerinin, orijinal çizimleri CAD ortamında, CAST yazılımında kullanılacak şekilde düzenlenmiştir. Gerçek uçuş ve yolcu verileri kullanılmış olup simülasyon akış şeması oluşturulurken farklı senaryo teknikleri denenmiştir. Analiz modülleri üzerinde yapılan çalışmalarda yoğunluklar, sıkışmalar gözlenmiş, terminaller bu modüllerden üretilen çıktılara göre yorumlanmıştır. Akış şemaları, yolcu profilleri, yolcuları karşılayan ya da uğurlayan kişilerin yoğunluğu vs. kullanıcın istediği senaryoya göre değiştirilip geliştirilebilir. Çalışmamız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Havalimanı verimliliğini artırmak ve havalimanı geliştirmek için simülasyon yazılımı edinmek,  simülasyon hizmeti almak isterseniz ya da herhangi bir sorunuz olursa bize iletmekten çekinmeyiniz. Uzmanlarımız en kısa sürede yanıtlamaktan memnun olacaklardır.

PROJELERİMİZ