Havacılık ve Teknolojinin Buluşma Noktası
Havalimanı OLS ve CNS özelliklerine göre izin verilebilecek yapı yüksekliklerini yayımlamak için marka tescilli yazılım hizmetini Haritaevi sağlıyor.
22593
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-22593,page-child,parent-pageid-21814,vcwb,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,menu-animation-underline-bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Maniabilir

 

Havacılık güvenliği yerde başlar ve yerde sona erer. Güvenli operasyonlar için maniaların düzenlenmesi ve izlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle, havaalanlarının etrafındaki bina vb. insan yapımı manialar için çeşitli sınırlamalar vardır.

Dünyada ve Türkiye’de havacılık otoriteleri ve havalimanı işletmecileri, mania planlarını oluşturmak, korumak, bu planlardaki yükseklik kısıtlamalarını denetlemekle yetkili ve sorumludurlar. Havalimanları çevresindeki gayrimenkuller için; plan, proje veya inşaat yapacak veya yaptıracak kişi ve kuruluşlar için mania bilgilerine erişmek önemli bir ihtiyaçtır.

ManiaBilir, yüzeydeki mania kısıtlamaları hakkında farkındalık yaratarak ve havaalanlarındaki maniaları tek bir portal üzerinden yöneterek güvenliği artırmayı amaçlamaktadır.

Haritaevi, Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) yazılım uygulamalarının geliştirilmesi ve uygulaması konusunda ileri derece uzmanlığa sahiptir. 2015 yılında, AIM yazılımlarının derin analizlerini, Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ve Türk Milli Savunma Bakanlığının (MSB) kullanımına sunmak ve yardımcı olmak amacıyla, insanların ve makine kullanıcılarının, bir havalimanı çevresindeki arazileri, maniaları ve bunların olası Mania Sınırlayıcı Yüzey (OLS) etkilerini gözlemleyebilecekleri, seçebilecekleri ve görselleştirebilecekleri bir web portalı olarak www.maniabilir.com’u tasarladık.

ManiaBilir’de neler var?

  • Havalimanları mania planı içerisinde kalan alan için sorgu yapabilir ve yapılaşma kriterlerini görüntüleyebilirsiniz,
  • Havacılık ve gölgeleme çalışmalarımızı görebilir, tıkladığınız nokta için sorgu yapabilirsiniz,
  • Notam ve KML yönetim araçlarımıza dosya yükleyebilir ve tıkladığınız nokta için sorgu yapabilirsiniz,
  • Mania listenizden seçeceğiniz kriterlere göre kritik mania analizi yapabilirsiniz,
  • CNS BRA (Yapılaşmaya Kısıtlı Alan) yüzeyleri, ICAO Annex 14 OLS yüzeyleri ve ICAO Annex 15 yüzeylerini görüntüleyebilirsiniz,
  • AIXM 5.1. formatında manialarınızı sisteme tek tek ya da haritaya tıklayarak ekleyebilirsiniz,
  • ETOD standartlarına uygun olarak dosyadan (.xlsx, .txt, .kml ve .csv formatlarında) toplu olarak mania ekleyebilirsiniz,
  • Tekil veya takım halinde kendi eklediğiniz manialarla mania yönetim sistemimizi kullanabilirsiniz,
  • Ülkelerin AIP manialarını görebilir, analizlerinizde kullanabilirsiniz (Şimdilik Türkiye, Romanya, Letonya, Brezilya, Fas, Lüksemburg, Belçika için sağlanmaktadır),
  • SID prosedürleri kapsamında yüzey analizi fonksiyonumuzu kullanarak, kendi oluşturacağınız alanı ihlal eden maniaları görebilirsiniz.

 

ManiaBilir üzerinden sorguladığınız konum, herhangi bir havalimanı Mania Planı (OLS) içinde kalıyorsa zemin kotu ve ICAO standartlarında izin verilen yapı kotunu online hesaplar. * (Lütfen ManiaBilir kapsama alanına dikkat ediniz. Türkiye -tüm havalimanları-. Letonya, Malezya, Kazakistan, Romanya, Tayland, Katar, Hindistan, Fas, Cezayir, Umman ve Brezilya -örnek havalimanları-.)

Havalimanı Mania Planı Gösterimi

Havalimanı Mania Planı, Havacılık ve Gölgeleme Çalışması Sorgu Sonucu

CNS BRA (Yapılaşmaya Sınırlandırılmış Alanlar) Yüzeyi Kesit Alan Hesabı

Mania Ekleme Ekranı

Yüzey Alan Analizi Ekranı

AIP Mania Görüntüleme Ekranı

Yazılım hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.maniabilir.com sayfamızdan erişebilirsiniz.